Facultatea de electronica, telecomunicații și tehnologia informației

Dacă te-ai gândit ca ai vrea sa faci aceasta facultate, ei bine trebuie sa te gândești și mai bine și sa te informezi foarte bine despre ce înseamnă mai exact aceasta. Este o facultate foarte grea, materiile fiind de nivel mediu spre dificil, dar ce face și mai dificila aceasta facultate sunt profesorii. Majoritatea profesorilor sunt destul de bătrâni și cu mentalități vechi, iar asta face ca ei sa fie destul de exigenți. In cazul meu, încă din primul an am avut probleme cu profesorii și astfel au venit și niște restante. Perioada examenelor este foarte dificila, ai foarte multe teme și proiecte de predat, foarte multe teste pe care trebuie sa le dai. Dacă nu încerci sa faci lucrurile din timp și le lași sa se adune pentru final, poți sa fii copleșit de toate acestea. Însă dacă îți dai silința și interesul, trebuie sa reusesti. Ce pot sa zic după acești patru ani de facultate e ca sunt destule avantaje (principalul fiind un loc de munca stabil și plătit bine), dar sunt și multe dezavantaje. In aceasta facultate e imposibil sa nu ai parte de mulți nervi, nopți nedormite, stres. Însă, dacă ești stabil psihic și te ții de ea, nu e chiar imposibila. După cum am zis, oportunități de cariera sunt destule după facultate. Ca și cunostiinte, cred ca principalele materii care trebuiesc stăpânite din liceu sunt matematica, fizica și informatica. Mai mult de atât nu prea este necesar. In facultate nu prea se pune foarte mare accent pe partea practica. Sunt ceva laboratoare, dar ce se face acolo e low level in comparație cu lumea reala.

Facultatea de electronica, telecomunicații și tehnologia informației

Universitate: Universitatea Politehnica din București

Oras: București

Numar an studii: 4